Ana menüyü aç

SAGU β

Hamlelere leke siluet

Hamleler için görsel olarak, hareketli bir sürek silueti mi yapsak? Beyaz üstünde, leke tadında basit bir şey olur ama duyguyu anlatabilir.

Bunun örneği, dropbox/kullanımda/üstünlükler içinde bir tane var.

Collapsible Hover Renkli Olmasa

Collapsible başlığı hoverda değil, yalnız active'de renklenirse her şey daha anlaşılır olabilir.

Kendi background'u da beyaz olsun. Border-bottom ile gösterilmesi iyi olabilir. Belki gradient bir şey olur giderek yok olan.

Şurada çok benzer bir uygulama görünce, youtube herhalde ne yaptığını biliyordur arayüz bakımından dedim: https://support.google.com/youtube/answer/57407?hl=en&ref_topic=9257439

Evrelerde Okunaklılık

Evrelerin marginleri ve borderları sıkıntılı.

Bu hiç fena olmuyor aslında. Deneme için: Duruşlu ve Yılan

Bunu 720'den büyükken diye de söyleyebiliriz. 1080 çözünürlükte bu kurallarla bütün evreler hala aynı ekranda görünüyorlar collapsed durumdayken.

.level-outerbox {
  margin-top: 0.7em; /*normalde gerekmiyor ama neyin ardından geleceği belli olmaz diye önlem*/
  margin-bottom: 1.4em;
  padding-top: 1.4em;
}

.level-outerbox + .level-outerbox {
  border-top: 2px solid #f3f3f3;
}

Bunu yaparken, evre içindeki collapsible başlık rengini açmayı denemek de lazım. Belki mobilde koyu kalabilir ama desktopta hem hover imkanı vari hem de yer var.

.level-outerbox .more-collapsible
background-color: #fffbf1;
}

Bu önerilerin ikisi de aslında desktop için olabilir. Mobilde ikisi de çok uygun olmayabilir.

İndir

Özel bir indir butonu tasarlanacak mı? Belki kenarında ok resmi olacak şekilde bir div yapılabilir.

İndir sayfasında örnek var.

İndir diye bir kategori olacak herhalde.

Ayrıca, gerek DPL ile, gerek elle çalışan bir İndir sistemi düşünmek lazım. Her şeyi PDF yapacağımızı tahmin ediyorum (serüvenler ve haritalar dahil).

Serüvenler PDF olacaklar

Serüven: alan adını açtım, bekliyor. Hepsinin kendi sayfası, synopsisi ve download seçeneği olabilir böylece. Hem de gerekli yerlerde DPL bir arada listeleyebilir.

-Serüvenin tamamı ayrıca wiki sayfasınnda da bulunabilir. PDF ayrıca indirilebilir olur.--Ubeyd (mesaj) 18.43, 27 Aralık 2018 (+03)

Çözülmesi Zor Sıkıntılar

Arama

Arama yarım sözcükleri bulamıyor şu anda ayrıca türkçe ingilizce harfler meselesi de var (cizelge). Cirrus Search kurup bakmak lazım ama sıkıntılı olabilir. Ayrıca bunun sonucunda user araması Lockdown extension sorunu çıkmadığından emin ol. Command shell kullanamadığımız için search sıkıntısını henüz çözemiyoruz.

Alfabe Sırası

Alfabetik listelemede Türkçe karakterler listenin sonuna geliyor. Bunu nasıl çözeceğimizi şu anda bilmiyorum. --Özgür (mesaj) 13.51, 15 Haziran 2019 (+03)

Ana Sayfa Formatı

TİKİ: Bir Dünya Düşle!

Ilgana'ya hoşgeldin!

Engin bozkırında kanatlı atlar üzerinde yürekli savaşçılar süzülen bir dünya... Ruhlarla konuşan kamlarla, yaşam emen büyücü şövalyelerle, ürkütücü canavarlarla kaplı bir dünya...

Geçmişi geleceğiyle iç içe girmiş, yeraltı katlarına kadar her yerine savaş sinmiş, yüzüne yaşamı sülük gibi emen kentler yapışmış bir dünya..

Yiğitlerin ancak yayla ve kılıçla ayakta kalabildiği, büyücü şövalyelerin elinde bitkin düşmüş, yaşama çok ağır bedel biçen bir dünya düşle!

Burası, Ilgana masal dünyası... SAGU, bu dünyada bir destan kahramanının rolüne bürüneceğin, yürekli bir alpın, kudretli bir kamın, dingin bir erenin, becerikli bir akı gediklisinin, gizemli bir yerçinin, çift ruhlu bir delinin yerine kararlar vereceğin bir oyun.

Düşlediğin yiğidi yaratmak ve Ilgana'da soluk kesen serüvenlere atılmak için gereken her şey bu kuralların içinde. Sana düşen, kurşun kalem ve zar bulup, arkadaşlarınla birlikte Ilgana'ya geçmeyi dilemek...

Süreklerin göçer obalarından, kasvetli tüten topraklara, ürkütücü kentlerin sisli surlarından, unutulmuş yıkıntıların derinliklerine uzanan, olağanüstü serüvenler seni ve arkadaşlarını bekliyor.

 • Haberler (Tasarım Günlüğü)
 • Başlarken
 • Ilgana Destan Dünyası PDF
 • İndir
 • Bir Kahraman Doğuyor
 • Haritalar
 • Öykücü Yurdu

İki Adlı Sayfalar

Yayın günü bu kararlar verilecek.

Vectorde sıkıntı çıkaracak ve işi çok karıştıracak kararı verdim. Çünkü yaptıkça hepsine iki sayfa yapmak gözüme çok saçma görünmeye başladı.

Redirect yine çok kullanışlı tabi ama başka sözcükleri redirect etmek için.

Wikipedia bunu bir extension yoluyla çözmüş ama database'de ciddi müdahale gerektiriyor.

 • page title capitalize yapabilyorduk zaten, tek bedeli dosya adları, onlara da dikkat ederiz.
 • .suggestions {text-tranform:capitalize;} auto-complete için de çalışıyor gerekirse ama linklerde yine küçük harf yazmak zorundayız. Linkleri de capitalize yapmak bir fikir olabilir.
 • linklerde de bir şey yapmak gerekecek, çünkü Koşa pusatlı ya da koşa pusatlı yazmak da istemiyoruz aslında. uppercase kullanabiliriz. Biraz denedim;
 text-decoration: none;
 color: #2c529c;
 text-transform: uppercase;
 font-size: 95%

fena olmuyor. Sayfa adından başka bir şey olan linklerde acayip olabilir ama böyle şeyleri çok kullanmıyoruz zaten. Olanlar da yer bence.

Bu konuda iki şey fark ettim:

 • Linklerde yaptığımz değişiklik galiba suggestion'da da etkiliyor.
 • Firefox galiba font-variant sorunu yaşamıyor. Biz ondan neden vazgeçmiştik? Büyük İ sorunu yüzünden vazgeçmiştik.