Ana menüyü aç

SAGU β

İşler

 • Hamleler şablonlarını yazdım. Kartları için background class verilecek mi?
 • mobilde tab-content patlatsak olmaz mı topluca?
 • Evreler
 • Yoklamalar
 • Kartlar - kart türlerine göre renk konusunda da karar lazım (hamle çeşitleri yeni bir konu başlığı oldu artık Hamleler)
 • ilgili sayfalar
 • sayfa altbaşlık
 • Yaratık sayfası

Hamleler

hamlelerde renk kodu?

ayrıca simge?

bunu kolay yapan bir şablon gerekecektir. çalışma örneği:

{{açık hamle|ek varsa sadece ek}}

{{açık hamle|dir}} 
{{hareket hamlesi|nin}}

Bu kullanım editörde okunaklılık sağlar, tek sıkıntı, "Hareket Hamlelerinin" gibi biçimlerde kullanamayız.

Bunun kodu da şöyle olacaktır:

<span class="action move-action">[[Hareket Hamlesi]]{{{1|}}}</span>

Kendi sayfaları olmayacaksa, bu da olabilir:

<span class="action standard-action">[[Hamleler#Genel Hamle|Genel Hamle{{{1|}}}]]</span>


Bu hamlelerin hepsine bir sayfa yapmak ve şablonun da link yapması da bir fikir. Böylece Açık Hamledir, Tam Hamleyle gibi cümleler de kurabiliriz.

Hamleleri özel bir formatta yazmayacaksak bile sayfalarını açmak ve link yapmak iyi bir fikir olabilir. Bu şablonlar, hamleler sayfasındaki başlıklara redirect edebiliyorlar.

#REDIRECT [[Sayfa#Başlık]]

Renk kodu:

 • Hareket Hamlesi
 • Genel Hamle
 • Tam Hamle
 • Açık Hamle
Tengri teg Tengride bolmış Türük Bilge Hareket Hamlesi Kagan bu ödke olurtum sabımın tüketi eşidgil ulayu. İniygünüm oglanım, biriki uguşum, bodunum, biriye Şadapıt beğler, yırıya Tarkat buyruk beğler.

Arama

Arama yarım sözcükleri bulamıyor şu anda ayrıca türkçe ingilizce harfler meselesi de var (cizelge). Cirrus Search kurup bakmak lazım ama sıkıntılı olabilir. Ayrıca bunun sonucunda user araması Lockdown extension sorunu çıkmadığından emin ol. Command shell kullanamadığımız için search sıkıntısını henüz çözemiyoruz.

Derleme sayfaları

DPL kullanılarak kategoriler üzerinden yapılacak. Benzer şeyleri listelemek için kullanılacak (bilgi, yersu, silah vb.)

Bilgiler sayfasında bazı denemeler yaptım. Sorular çıktı:

 • DPL kullanarak Derleme sayfaları yapacağımız kesin de, bunlarda kural olacak mı yoksa sadece derleme mi olacak? Bilgiler gibi...
 • Oyunu öğreten sayfaların Bilgiler, Üstünlükler, Çatışma vb. başlıklarını birer sayfa yapmak daha mı doğru olur? Aramayı insanların nasıl yapacağını düşünüp, buna göre tasarlamak lazım.
  • Eğer böyle yapacaksak, DPL sonuçlarında karambol olmaması için, bazı kategoriler belirlemek lazım. Bilgi diyince yalnızca bilgilerin listesi çıkmalı ama bilgi kuralları da bir biçimde olmalı. notcategory kullanmak gerekebilir. Bilgiler adındaki sayfa belki liste olur da, Bilgi Kuralları gibi bir sayfa daha olur. Bu durumda search bar en üstte hangisini çıkarır bilemedim ama NavPage çıkarması lazım herhalde bir yolunu bulup.

Kural Derleme ve DPL Liste biçiminde iki ayrı derleme sayfası kategorisi olacak herhalde.

İlgili Sayfalar Bölümü

Bunun nasıl görüneceğinden önce, nasıl çalışacağını tasarlamak lazım.

Aynı başlık altında birden çok bağlantı da olabilir ama herhalde her konuya ayrı h1 daha güzel olacak.

şablon:ilgilisayfa yaptım. Genellikle şablon:ilgilibaşlık ile birlikte çalışacak. Başlık şablonu özel formatlanmış bir başlık açıyor, altında da ilgilisayfa şablonu bir kutu açarak, içine 1-4 button koyabiliyor.

İlgili sayfaları footera koymak fikri çıktı. Doğrudan oraya koyamayız ama üstüne yapıştırıp, sanki ikisi birden oradaymış gibi bir yol bulabilir miyiz? --Özgür (mesaj) 13.00, 28 Şubat 2019 (+03)

İlgili sayfalar konusunda çok acayip bir şey yapamayacağımız anlaşıldı. Mobil kullanımda her durumuda en son başlığın içinde olacaklar. Dışarıda verilen bir divin fixed positionla alta itilmesi gibi yöntemler zorla çalışabilir ama hata olasılığı var ve kasmaya da gerek yok. Sayfanın en altında, Pipe ile bölünmüş sade linkler halinde olmaları en uygunu olacak. --Özgür (mesaj) 16.33, 6 Mart 2019 (+03)

Tasarım Notları

Her konunun tasarım notları ve fikir önerileri o sayfanın tartışma sayfalarında tutulur.

Her tartışma sayfası, aynı zamanda kendi arşividir.

Özel Tasarım Fişleri

Her başlık açılırken, altında bazı komutlar verilebilir. Bu komut, sayfayı ilgili kategoriye koyar, ayrıca göze batmasını da sağlar.

Karara bağlanan başlıklardan bu komut silinir.

{{tartışmalı}}
{{yeni}}
{{çamuroğlu}}
{{özgür}}
{{görsel}}
{{dil}}

Toplantı ve Oyun Notları

Gizli: alan adında 20181210 Toplantı Notları gibi adlarla sayfalar açıp, bunları Tartışma:Anasayfa'da listeliyoruz.

Sıradaki toplantının konuları zaten DPL sayesinde otomatik olarak belirleniyor.

Bunların dışında bir konu varsa, Tartışma:Anasayfa'nın otomatik olman bölümünde gündem olarak tutulabilir ve toplantı sonrasında ilgili rapora geçirilir.

Resimler

Resimler (thumb|XXXpx|link=) formatı uygun. buna göre şablon yazılabilir.

Thumb kullanan bölümlerden sonra {{temizle}} denmesi gerekiyor

Ayraçlar

şablon:ayraç yazıldı, gerekirse kullanılabilir.

Serüvenler

PDF olacaklar

Serüven: alan adını açtım, bekliyor. Hepsinin kendi sayfası, synopsisi ve download seçeneği olabilir böylece. Hem de gerekli yerlerde DPL bir arada listeleyebilir.

-Serüvenin tamamı ayrıca wiki sayfasınnda da bulunabilir. PDF ayrıca indirilebilir olur.--Ubeyd (mesaj) 18.43, 27 Aralık 2018 (+03)

Çizelgeler

Çizelgeler diye bir DPL sayfası var. Ayrıca Çizelge: diye bir namespace var. Her çizelge kendi sayfasında bulunacak ve çağırılacak. Çizelgeler sayfası da DPL sayfası olacak.

Arşiv konusu

Bir şeylerin arşive konması eninde sonunda gerekecek gibi görünüyor. Örneğin, Kafa Kağıtlarının tarihini tutmak için Oyun Malzemesi sayfasının tartışmasını kullandım ama aslında burası da bir tartışma sayfası olarak, fikirlerin yazıldığı bir yer olmalıydı.

Arşiv diye bir alan adı açmak istemiyorum. Gizli alan adında Bilmemne Arşivi açılabilir. Bunlar Arşiv diye kategorize edilirse, ayrı dpl listeleri yapabiliriz kendimiz için.

İndir Konusu

Özel bir indir butonu tasarlanacak mı? Belki kenarında ok resmi olacak şekilde bir div yapılabilir.

Oyun Malzemesi sayfasında örnek var.

İndir diye bir kategori olacak herhalde.

Ayrıca, gerek DPL ile, gerek elle çalışan bir İndir sistemi düşünmek lazım. Her şeyi PDF yapacağımızı tahmin ediyorum (serüvenler ve haritalar dahil).

Ana Sayfa Formatı Fikirler

Ilgana'ya hoşgeldin! Süreklerin obalarından, tüten topraklara, kentlerin ürkütücü surlarından, unutulmuş yıkıntılara uzanan, olağanüstü serüvenler seni ve arkadaşlarını bekliyor...

Yeni Haberler Başlarken Ilgana Destan Dünyası İndir Bir Kahraman Doğuyor Haritalar Öykücü Yurdu